עתיד המוזיאונים לאן? דיאלוג עם 6 מנהלי מוזיאונים מישראל ושוודיה

בסתיו האחרון פתח MoMA את שעריו מחדש, אחרי הרחבה ושדרוג שעלו 450 מיליון דולר וכללו הוספה של כארבעת אלפים מטר מרובע של גלריות. אבל השינוי לא הסתכם רק בכסף ובנדל”ן. האוסף הקבוע אורגן מחדש תוך שינוי הקנון המקובל, ועכשיו הוא כולל גם אמנים סיניים, אפרו-אמריקאים ונשים. מי שמזהה מגמות לפני כולם יבין ש-MoMA  הוא רק דוגמה אחת לאופן שבו מוזיאונים ברחבי העולם (וגם כאן בישראל) מחשבים מסלול מחדש ומגיבים על הצורך בשינוי של אופן התצוגה המסורתי של המוזיאון ועל מיקומו בשדה האמנות הרותח.

בדיוק ברגע הזה, הרבה לפני שהשאלות הללו יתבהרו לקהל הרחב, נולדה הסידרה MUSEUMS מבית WALKTALK: זוהי פלטפורמה ייחודית שלא רק תחשוף את השיח המדובר במעגלים הפנימיים של עולם האמנות אלא תציע מפגשים חד פעמיים עם מוקדי הכוח של המוזיאונים והעומדים בראשם – כרטיס כניסה ייחודי שיאפשר הצצה אל מהלכים המתרחשים בחדרים של מקבלי ההחלטות בכמה מהמוזיאונים החשובים בארץ.

עורכת הסידרה, סוזן לנדאו, תצליב את הניסיון, הידע והחזון שלה עם תפישות אחרות של מנהלי מוזיאונים בהווה ותלווה את באי הסידרה למסע שמתחיל בגלריות של האוספים הקבועים ונגמר בחדרים האחוריים של מקבלי ההחלטות ומנווטי הספינה במים הגועשים של עולם האמנות. 

זוהי סידרה שכוללת שלושה מפגשים עם חמישה מנהלי מוזיאונים, כשבכל מפגש ידונו באתגרים שונים ובפתרונות שלהם, ושלושה סיורים שיאפשרו הצצה נדירה אל מאחורי הקלעים של מוזיאונים בישראל, ואל מוקדי הכוח וקבלת החלטות במוסדות אלה. זהו כרטיס כניסה חד פעמי, ראשון ואקטואלי לכל מי שנושם אמנות ולכל מי שרוצה להיטיב להתבונן גם באופנים שבהם אמנות היא חלק משדה שבו פועלים מנהלים, אוצרים, אספנים, אנשי ממון ואישי ציבור.


דפנה איש-הורביץ, מייסדת‭ ‬פלטפורמת‬ WalkTalk, יזמות, הפקה וניהול הסדרה
עוזרת הפקה: סיגל זוז
כותב ועורך לשוני: סהר שלו 
עיצוב גרפי: אביב ליכטר