אודות הסידרה:

“What starts as a pastime evolves into a hobby and then it becomes an obsession, and then a disease…..”

Howard Rachofsky, The Collector Who Helped Build Dallas’s Texas-Sized Art Scene

הסדרה “האספנים”, סדרת מקור חדשה מבית ווקטוק, החלה להירקם  מההכרה  שכיום אספנות היא  פעולה תרבותית ואינה רק כלי לצבירת כוח או השקעה כספית. זוהי פעולה  שמביעה עמדה בעד תרבות שעה שזו נמצאת במגננה, כששוק האמנות  הישראלי מצטמצם והולך. אספנות  היא הצהרה על כך שאמנות – או  מושאי איסוף אחרים – מסמנים אופקים רוחניים ומשמעותיים. במובן הזה אספנות היא בחירה לעצב באופן אקטיבי סביבת חיים  שיש בה מקום של כבוד לסקרנות, לתהייה, לבחינת אפשרויות.  

בעונה הראשונה נתארח בביתם של ארבעה אספנים ואספניות  לערב של שיח והשראה.  בכל בית  תשוחח סמדר שפי עם האספן או האספנית על הנתיב האישי שלהם בבניית אוסף: כיצד התחיל ? מדוע הוא נמשך? מה עומד מאחורי הבחירות שלהם, ומי היו הדמויות ששימשו השראה או ליוו את האוסף.  

בחלק מהמפגשים יצטרפו דוברים שקרובים לאספן שיספקו פרספקטיבה נוספת על פעולת האספנות, וביחד ייצרו מעין חדר מראות : אמנות בראי קריאת האספן , כזיכרונות מתחנות חיים, כהבעת עמדה , כחיפוש . 

העונה הראשונה בסדרה מוקדשת כולה לאוספים המצויים בבתי מגורים (ולא במשרדי חברות או מאוחסנים במחסנים). זוהי בחירה מודעת כדי להאיר את האספנות כפעולה אישית שבה אספנים חיים עם האמנות ביום יום, והאמנות היא חלק מנוף החיים שלהם. האוספים שנבקר  צמחו  צמיחה אורגנית, עבודה אחר עבודה , כתוצאה מביקורי סטודיו וביקור בתערוכות שהולידו רכישות אישיות. דרך המסע הזה נעמוד על האספנות  ככלי ביוגרפי המגדיר את חייהם של האספנים, משקפת את דמותם ומשפיעה עליהם.

אבל כמו כל פעולה אישית ותרבותית, האספנות היא גם אקט חברתי. נשמע על רכישות ראשונות, על קשרים ותמיכה באמנים ,על שאלות פרקטיות של תיעוד, שימור ואחסון, ועל העמדות האידיאולוגיות שעומדות מאחורי האספנות.

אף שלכל המשתתפים יש מספר רב של עבודות, חלקם  לא הגדירו עצמם כאספנים/יות עד לפניה אליהם/ן להשתתף בסדרה. החוטים המקשרים בין עבודות באוספים שנראה בעונה זו  הם של רגש , טעם והערכה והם אינם  סיסטמתיים – כל עבודה נרכשה מאהבה ולא משום שהשלימה סדרה או העמיקה מיפוי של תנועה זו או אחרת. זהו ביקור בחדרי פלאות מודרניים כשהיד המכוונת בהם היא אישית, אינטימית, ולא מוסדית.

“האספנים” היא מסע של מגלי עולמות המגוללים לפנינו את מפות המסעות והדרכים שבהן  פסעו ואולי אל הנתיבים החדשים שבהם הם מתכוונים ללכת. זהו מסע הכרחי לכל אוהב תרבות ואמנות שרוצה לגלות את הזרמים האינטימיים, החברתיים והאידיאולוגיים שעומדים מאחורי אחת מהפעולות המשמעותיות בשדה הזה.

לפרטים ולהרשמה

*שמות האספנים והכתובות ימסרו לנרשמים בלבד בסמוך למועד המפגש.
בתי האספנים מצויים בין יפו תל אביב, הרצליה וכפר שמריהו.
18 משתתפים בכל מפגש. הסדרה תתקיים בשני סבבים.
שעות המפגש: 20:00–22:00

דפנה איש-הורביץ
dafna@walktalk.co.il
054-8020309